1979-1989: a rap megerősödik és ismertté válik, elsősorban az Egyesült Államokban…
1990-2000: a rapzene globálissá válik, ismerik és művelik az egész világon. Az Internet rohamosan fejlődik, és egyre nagyobb szerepet játszik a zenészek életében…
2001-2010: az előadók többségének elege lesz abból, hogy mások irányítják őket. A rap irányítása visszatér azokhoz, akik művelik a műfajt. Az Internet egy olyan médiummá válik, amely megoldja a szórakoztató ipar problémáit. A zenei forradalom célja az, hogy a kiadók hatalma és beleszólása minimálissá váljon…

***

A hazai Hip-Hop honlapok száma az elmúlt 3-4 évben megsokszorozódott. Ez annak a jele, hogy Magyarországon is egyre többen használják a világhálót. A 21.század digitális forradalmát nálunk sem lehet megállítani. Az internet új és izgalmas lehetőségeket jelent a Hip-Hop számára. A forradalom célja az, hogy a kultúra kikerüljön a külső irányítás alól, „felszabaduljon”, és végre ismét önmaga legyen. Magyarországon a 80-as évek közepén jelent meg a Hip-Hop, kezdetben a breaktánc, természetesen ekkor még nem volt hazai rapélet. 1989 után elindult egy folyamat, ami felszínre hozta a rap mozgalmat. Létrejöttek az első underground csapatok, később a 90-es évek közepén megjelentek az első hivatalos raplemezek (Kartel, Animal Cannibals). Vagyis hazánkban a rapzene mindössze 5-6 éves. Bosszantó, hogy a kiadott hazai „rapsztárok” csaknem mindegyike fővárosi. Csak akkor léphetünk előre, ha ezt a negatív trendet megszüntetjük. Az tény, hogy fejlődtünk, de továbbra is kevés a női és a roma előadó. A szórakoztató ipar visszatart minket. A rapperek többnyire csak a DISCO-hálózatban léphetnek fel. Hol vannak a rapmagazinok, a raprádiók, és a rapkoncertek? A sajtó továbbra is hozzánemértéssel ír a Hip-Hop kultúráról. Például a HVG egyik számában egy Fekete Vonat kép alatt ez állt: „gangsta-rapcsapat”. No comment…

***

Ismét van YOFEJ műsor a Z+ csatornán. Nincs ismétlés, nincs műsorvezető. Egy zenei médiumnak fontos feladata, hogy információkat közöljön. Sajnos ez nem valósul meg a YOFEJ esetében, így a műsor csak minimális értékű. Bosszant a kezdése is, amiben gengsztereket és gettót emlegetnek. Ezzel tovább erősítik az előítéleteket és a sztereotípiákat. A Z+ csak úgy lehet méltó a „zenetévé” elnevezésre, ha a fenti problémákat megoldja.

***

2000 elején kezdeményeztem egy Hip-Hop email levelezőlista elindítását a HIX támogatásával…